مقالات

بالابر هیدرولیکی چگونه کار می کند؟

بالابر هیدرولیکی چگونه کار می کند؟

در بیشتر ساختمان های چند طبقه از بالابر برای جابجایی کالاها و افراد از یک طبقه به طبقه دیگر استفاده می کنند. از جمله بالابرها می توان به مدل برقی و هیدرولیک اشاره کرد. بالابرهای هیدرولیک در مقایسه با بالابرهای برقی راحت ‌تر و بی ‌صدا‌ تر هستند. بالابر برقی در ساختمان های بیش از 10 طبقه به کار می رود.

سیستم امنیتی بالابرهای هیدرولیک قابل اعتماد تر از برقی است. در این مقاله از برج بالابر به چگونگی کار کردن بالابر هیدرولیکی می پردازیم. با ما همراه باشید.

 

بالابر هیدرولیکی چیست؟


بالابر هیدرولیکی چیست؟ یکی از انواع بالابر است که مکانیزم هیدرولیکی دارد و به کمک دستگاه هیدرولیکی، اجسام و افراد را جابجا می کند. با توجه به این موضوع، دارای ضریب امنیتی بالایی بوده و یکی از پر فروش ترین انواع بالابرها در دنیا می باشد. در این بالابر، از نیروی هیدرولیک استفاده می شود. بالابر هیدرولیک برای انتقال قدرت از جریان سیال پر فشار در لوله ها کاربرد دارد. همچنین در کارهای صنعتی از سیستم ترمز خودرو گرفته تا لیفتراک، پرس گرفته تا پمپ و ... به کار می رود.

بالابر هیدرولیکی چیست؟
طراحی بالابر هیدرولیکی ساده می باشد. زیرا از اجزای محرک کمی در تولید آن استفاده شده است. همین طراحی ساده باعث شده تا راندمان بالابر افزایش پیدا کند. از مزیت های استفاده از بالابر هیدرولیکی می توان به صرفه بودن از نظر هزینه، نیاز نداشتن به ساخت موتور خانه، درصد خرابی پایین قطعات و اشغال کم فضا را نام برد. بالابر هیدرولیک، انواع مختلفی مانند صنعتی، مغازه، خانگی، ویلچر و ... دارد. از این بالابر نه تنها برای جابه جایی وسیله ها بلکه برای جابه جایی افراد در مراکز صنعتی، فروشگاه ها، مغازه ها و حتی در منزل نیز استفاده می شود.


انواع بالابر هیدرولیکی

انواع بالابر هیدرولیکی


1- بالابر هیدرولیکی ثابت


این نوع بالابر در یک مکان ثابت قرار دارد و قابلیت جابجایی ندارد. با یک اتاقک تعبیه شده روی دیوار یا روی زمین با چهار ستون و بدون کابین می باشد. بیشتر کاربرد این بالابر در هتل ها، رستوران ها و فروشگاه ها است. بالابر هیدرولیکی ساده از نظر قیمت نسبت به سایر بالابرها، مناسب تر و ارزان تر می باشد.


2- بالابر هیدرولیکی با کابین


در این نوع بالابر برای امنیت بیشتر از کابین استفاده می کنند. ظاهر بالابر با کابین شبیه به آسانسور است. این نوع بالابرها جهت داشتن امنیت بیشتر با کابین ساخته می شوند. البته اضافه شدن کابین به بالابر بر روی قیمت آن تاثیر می گذارد. بسته به ابعاد کابین این نوع بالابر قیمت آن متفاوت خواهد بود.


3- بالابر هیدرولیکی نیم کابین


بالابر هیدرولیکی نيم كابين همان بالابر هیدرولیک معمولی می باشد با این تفاوت که یک کابین کوچک (بدون سقف) به آن اضافه شده است. اما وجود همین کابین تا حدی امنیت بالابر را افزایش می دهد.


4- بالابر هیدرولیکی متحرک


بالابر هیدرولیکی متحرک دارای چرخ هایی در زیر خود می باشد و به راحتی جابجا می شود. از این نوع بالابر در کارخانه ها استفاده می شود و هزینه آن با توجه به ارتفاع بالابر متفاوت خواهد بود. بالابر هیدرولیکی متحرک انواع مختلفی مانند بالابر سیار هل دادنی، خود محرک، قابل یدک، باری متحرک و ... دارد.


انواع بالابر هیدرولیکی متحرک


1- بالابر سیار هل دادنی


ساده ترین نوع بالابر متحرک است. برای جابجایی این بالابر باید با دست آن را هل داد. سایز چرخ این بالابر هر چه بزرگتر باشد، جابجایی آن راحت تر می باشد.


2- بالابر خود محرک


برای جابجایی این بالابر از یک موتور الکتریکی استفاده می شود. نحوه ی کارکرد آن به این صورت است که موتور به صورت مستقیم نیرو را به چرخ انتقال می دهد. این بالابر به شیر کنترل مجهز می باشد و سرعت و حرکت را تنظیم می کند.


3- بالابر قابل یدک


قابلیت نصب روی خودرو برای یدک کردن را دارد. چرخ های این بالابر از جنس چرخ های ماشین است. با تعبیه کردن چرخ کوچکی در انتهای شاسی این بالابر تا زمان جداسازی آن از ماشین، تعادل خود را از دست نمی دهد.


4- بالابر باری متحرک


از این بالابر برای ارتفاعات و دسترسی به مکان های متنوع استفاده می شود. این بالابر جزو بالابرهای متحرک است. با وجود بار زیاد روی این بالابر، به بهترین نحو می تواند آن را جابجا کند.


5- بالابر خود کششی


این بالابر شبیه به بالابرهای خود محرک است. درون سبد می تواند به بهترین نحو ممکن حرکت شاسی را بر عهده بگیرد. دارای تراز الکتریکی می باشد. با استفاده از این بالابر، سرعت جابجایی بار افزایش پیدا می کند. نیروی محرکه این بالابر، ترکیبی از موتور دیزلی، باتری و بنزین را می باشد.


اجزای اصلی بالابر هیدرولیکی


بالابر هیدرولیکی از اجزای متنوعی ساخته شده است. اما مهمترین و اصلی ترین اجزای آن را می توان پیستون درون یک سیلندر، مخزن، شیر فلکه، موتور، پمپ و ... نام برد.


مزایای بالابر هیدرولیکی


بالابر هیدرولیکی با سیستم هیدرولیکی کار می کند و فضای کمی را اشغال می نماید. هزینه نگهداری و سرویس دهی آن ساده و سریع صورت می گیرد. زیرا قطعات کمتری در آن وجود دارد. ظرفیت وزن بیشتری را به دلیل قدرت بالاتر می تواند تحمل کند. امکان سقوط در بالابر هیدرولیکی وجود ندارد. زیرا از سیستم مبتنی بر فشار برخوردار است. سر و صدای بسیار کمتری هنگام استفاده ایجاد می شود. مصرف انرژی پایین تر و بازدهی بالاتر نسبت به سایر بالابرها دارد.


معایب بالابر هیدرولیکی


1. پایین بودن سرعت حرکت بالابر (حداکثر 1 متر در ثانیه)
2. نیاز به گودبرداری بیشتر برای کار گذاشتن سیلندر
3. امکان نشتی روغن از سیستم بالابر و ایجاد مسائل دردسرساز
4. کم شدن از غلظت روغن، به این دلیل که بالابر هیدرولیکی با روغن کار می کند و در دماهای مختلف عملکرد متفاوتی دارد.


بالابر هیدرولیکی چگونه کار می کند؟


بالابر هیدرولیکی از یک سیستم مبتنی بر روغن استفاده می کند که اساسا کابین آسانسور را با استفاده از فشار بالا و پایین می برد. نحوه کار بالابر هیدرولیکی به این شیوه است که با روشن شدن موتور، بالابر به سمت بالا حرکت می کند. اما در صورتی که شیر برقی روشن شود، بالابر به سمت پایین حرکت می نماید. زمانی که بالابر به سمت بالا حرکت می کند، موتور شروع به چرخش کرده و پمپ هیدرولیک را به چرخش در می آورد. همچنین روغن داخل مخزن را به سمت جک هیدرولیک انتقال می دهد تا پمپاژ صورت گیرد. در این لحظه است که بالابر شروع به حرکت می کند و به سمت بالا می رود.
هنگامی که برق وارد بالابر می شود، شیر برقی اجازه تخلیه روغن را به تانک می دهد. در این صورت بالابر به سمت پایین حرکت می کند. دلیل انعطاف پذیر بودن بالابر هیدرولیک استفاده از شلنگ های قابل انعطاف است.

بالابر هیدرولیکی چگونه کار می کند؟


سخن پایانی


در انتخاب سیستم های بالابر عمودی دو گزینه سیستم محرکه هیدرولیکی و کششی وجود دارد. هر یک از این دو سیستم مشخصه های مختص به خود را دارند که برای استفاده در شرایط خاص مناسب هستند. بالابرهای هیدرولیکی برای ساختمان هایی با طبقات کم بسیار مناسب می باشند. بیش از چهل سال است که آسانسورهای هیدرولیک به طور جهانی پذیرفته شده اند. این محصولات از مزایای زیادی برخوردار هستند و تولید کنندگان در صدد رفع معایب جزئی این سیستم می باشند.

1000 کاراکتر باقیمانده است


تماس با واحد فروش

تهران، اتوبان آزادگان، احمدآباد مستوفی، بلوار ابوالقاسم، خیابان صنوبر سوم، خیابان سیزده آبان، پلاک 22و24