بالابرهای صنعتی پر کاربرد

بالابرهای صنعتی پر کاربرد

بالابرهای صنعتی پر کاربرد ، بالابرها جزو مهم ترین تجهیزاتی هستند که برای حمل بار و افراد در ارتفاع های مختلف به کار می روند. گاهی اوقات برای هم سطح سازی هم از انواع بالابر استفاده می کنند. انواع مختلف بالابر، از نظر عملکرد، طراحی، حرکتی و ظرفیتی با هم تفاوت دارند. 

بالابرهای صنعتی یک نوع ماشین هستند که با توجه به هدف، نیاز مشتری و ظرفیت دارای ویژگی های مختلفی می باشند. در این قسمت می خواهیم شما را با پرکاربردترین نمونه های بالابر صنعتی آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

 

بالابرهای صنعتی پر کاربرد

 

1- لیفتراک :


یک وسیله پر کاربرد در صنعت است که برای حمل و نقل انواع بار به کار می رود. لیفتراک صنعتی می تواند وزن های زیاد بار را جابه جا کند. البته باید یادآوری کرد که هر نوع لیفتراک می تواند وزن مشخصی از بار را حمل کند. کارخانه سازنده لیفتراک، مقدار بار قابل حمل با این وسیله را تعیین می کند. از انواع مختلف لیفتراک صنعتی می توان به لیفتراک دستی، برقی، دیزلی و دوگانه سوز اشاره کرد. لیفتراک از قسمت های مختلفی مانند بدنه، اتاق راننده، محافظ سقف، دکل، تکیه گاه شاخک ها، نگهدارنده بار، چرخ ها، شاخک ها، وزنه تعادل، سیستم ترمز، هشدار دهنده ایمنی و سیستم هیدرولیک سیلندر تشکیل شده است. امروزه به علت افزایش قیمت دلار و تاثیر آن بر قیمت لیفتراک و نیز محدودیت های موجود در امر واردات لیفتراک، بسیاری از افراد اقدام به خرید لیفتراک صنعتی دست دوم می کنند.

لیفتراک


2- لیفتراک دستی (استاکر) :


این وسیله که با نام جک بالابر هم شناخته می شود، برای حمل و جابه جایی بار در انبارهای کوچک و کارخانه ها به کار می رود. برای استفاده از لیفتراک دستی نیاز به یک اپراتور می باشد. با استفاده از این دستگاه می توان بار را تا ارتفاع مشخصی بالا برد. از این نوع بالابر بیشتر برای انبارداری، تخلیه و بارگیری بارهای سبک استفاده می کنند. عملکرد لیفتراک دستی (استاکر) مابین لیفتراک و جک پالت قرار می گیرد.

لیفتراک دستی ( استاکر)


3- جک پالت :


دستگاهی است که در کارخانه ها، انبار و یا فروشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. اپراتور با استفاده از جک پالت می تواند به راحتی پالت را حمل کند. یکی از انواع آن جک پالت دستی است که ظرفیت های مختلفی (5-3-5/2 تن) دارد. قسمت های اصلی جک پالت شامل دسته، پمپ هیدرولیک، شاخک، چرخ فرمان و چرخ شاخک می شوند. ارتفاع بالابری این دستگاه محدود می باشد و معمولا کمتر از 1 متر است.

جک پالت


4- جرثقیل سقفی :


یکی از وسایل کاربردی برای حمل و نقل بار است که با نام وینچ هم شناخته می شود. از انواع آن می توان جرثقیل سقفی دستی، برقی، کارگاهی، زنجیری و سیم بکسلی و ... را نام برد. مهم ترین مزایای جرثقیل سقفی شامل هزینه نگهداری زیاد، دسترسی بالا، امکان جابه جایی قطعات سنگین، استفاده آسان و صرفه جویی در انرژی می شوند.

جرثقیل سقفی
5- بالابر صنعتی ثابت :


یکی از انواع بالابر است که از نظر نحوه ی قرار گرفتن جک به بالابر جک مستقیم از زیر، از بغل و غیر مستقیم تقسیم بندی می شود. عملکرد این بالابرها مشابه آسانسورها است و دارای ابعاد و ظرفیت های متنوعی هستند.

بالابر صنعتی ثابت


6- میز بالابر:


یک دستگاه ساده است که با استفاده از صفحه مستطیل شکل، پمپ هیدرولیک، بازوهای قیچی شکل و 4 چرخ خود می تواند عملیات باربری را انجام دهد. انواع متداول این بالابر می توانند بارهای 350 کیلوگرم را تا ارتفاع حدود 1 متر جابه جا کنند. یکی از انواع میز بالابر، نوع غلطک دار آن است که بیشتر در رستوران ها و حمل دیگ های غذا و ... به کار می رود.

میز بالابر