سیلندر هیدرولیکی چیست؟

سيلندر هيدروليکي چيست؟

سيلندرها به سيستمهاي هيدروليک اجازه مي دهند با انتقال فشار از سيال از طريق پيستون به محل کار، حرکت و نيروي خطي را بدون چرخ دنده هاي مکانيکي يا اهرم اعمال کنند. سيلندرهاي هيدروليک در هر دو کاربرد صنعتي (پرس هيدروليک، جرثقيل ، بالابر هيدروليکي ، دستگاه بسته بندي) و کاربردهاي سيار (ماشين آلات کشاورزي ، تجهيزات ساختماني ، تجهيزات دريايي) در حال کار هستند. در مقايسه با سيستم هاي پنوماتيک، مکانيکي يا برقي، هيدروليک مي تواند ساده تر و با دوام تر بوده و قدرت بيشتري را ارائه دهد. به عنوان مثال ، يک پمپ هيدروليک تقريباً ده برابر چگالي توان يک موتور الکتريکي با اندازه مشابه دارد. سيلندرهاي هيدروليک همچنين در يک مقياس قابل توجه موجود هستند تا طيف گسترده اي از نيازها را برآورده سازند. انتخاب سيلندر مناسب براي دستيابي به حداکثر عملکرد و قابليت اطمينان بسيار مهم است. اين بدان معناست که چندين پارامتر را در نظر بگيريد. خوشبختانه ، مجموعه اي از انواع سيلندر ، تکنيک هاي نصب و "قوانين انگشت شست" براي کمک به شما در دسترس هستند.

 

 

انواع سيلندر

سه نوع معمول سيلندر، سبک هاي کراوات ، جوش داده شده و قوچ (رام) مي باشد. استوانه هاي ميله کراواتي از ميله هاي کراوات استيل با مقاومت بالا (به طور معمول در قسمت خارجي محفظه استوانه) براي ايجاد ثبات اضافي استفاده مي کنند. سيلندرهاي جوش داده شده داراي يک سيلندر جوش داده شده با تحمل زياد است که به طور مستقيم به درپوش هاي انتهايي جوش داده شده است و نيازي به ميله کراواتي ندارد. سيلندرهاي رام دقيقاً همان چيزي هستند که به نظر مي رسند، يعني با فشار بسيار زياد به جلو مي روند. سيلندرهاي رام در كاربردهاي سنگين استفاده مي شود و تقريباً هميشه نيروي وارده را به جاي كشش فشار مي دهد.

براي تمام انواع سيلندرها، اندازه گيري هاي مهم شامل بازه حرکت، قطر دهنه و قطر ميله است. بازه حرکت از کمتر از يک اينچ تا چند پا يا بيشتر متغير است. قطرهاي متناوب مي توانند از يک تا بيش از 24 اينچ متغير باشند. قطر ميله پيستون از 0.5 تا بيشتر از 20 اينچ است. با اين حال، در عمل، انتخاب ابعاد شفت، گودال و ميله با توجه به شرايط محيطي يا طراحي محدود است. به عنوان مثال ، فضا ممکن است براي طول نيروي ايده آل خيلي محدود باشد. براي استوانه هاي ميله کراوات ، افزايش اندازه سوراخ نيز به معناي افزايش تعداد ميله هاي کراوات مورد نياز براي حفظ ثبات است. افزايش قطر ميله مته سوراخ يا پيستون روشي ايده آل براي جبران بارهاي بالاتر است ، اما ملاحظات فضايي ممکن است اين امر را مجاز نداند، در اين حالت ممکن است چندين سيلندر مورد نياز باشد.

 

 

انواع روش نصب سيلندر هيدروليک

روش هاي نصب نيز نقش مهمي در عملکرد سيلندر دارد. به طور کلي، اتصالات ثابت در خط مرکزي استوانه براي انتقال نيروي مستقيم خطي و جلوگيري از سايش بهترين روش است. روش هاي عمومي نصب يک سيلندر هيدروليک شامل موارد ذيل مي گردد :

- روش فلنج ؛ اتصالات فلنجي بسيار سفت و محکم هستند ولي تلورانس کمي در اندازه دارند. به همين منظور کارشناسان خبره توصيه مي کنند که قسمتهاي انتهايي درپوش براي بارهاي فشار و اتصالات انتهاي ميله در جايي که بار اصلي باعث مي شود ميله پيستون در حالت تنش قرار بگيرد، نصب شوند. همانند بالابر هيدروليکي جک وسط.

- نصب جانبي ؛ نصب و سرويس در اين روش آسان است، اما بدليل اينکه سيلندر نيرو را به يک بار اعمال مي کند، باعث افزايش احتمال ساييدگي و پارگي مي شود. همانند بالابر ثابتي که جک هاي هيدروليکي از کنار سازه نصب مي شوند. براي جلوگيري از اين مورد، بازه حرکت پيستون را حداقل تا زماني که اندازه شفت سيلندرهاي جانبي باشد مشخص کنيد. اتصالات جانبي بايد به خوبي تنظيم شوند و مي بايست نيروي هيدروليکي بطور کامل پشتيباني و هدايت شود.

- روش نصب در خط مياني ؛ در اين روش سيلندر هيدروليک، نيرو هاي جذبي را در خط مياني قرار مي دهد، اما براي اطمينان از لبه ها به بست رولپلاک نياز داريد تا از حرکت در فشارهاي بالاتر يا در شرايط شوک جلوگيري شود. در واقع در اين روش، سيلندر بايد به يک نقطه بسته شود.

در انتها مي توان گفت در ساختار يک بالابر که با نيروي هيدروليکي کار مي کند، روش هاي متعددي جهت نصب سيلندر وجود دارد که هر يک به نوع دستگاه مربوط مي شود و کارايي خاص خود را دارد.

تماس با واحد فروش

phone-contact 021-53806  
mail-contact Info@borjbalabar.com
navi-contact

تهران، اتوبان آزادگان، احمدآباد مستوفی، بلوار ابوالقاسم، خیابان صنوبر سوم، خیابان سیزده آبان، پلاک 22و24